Menorca od A až do Z

Banky

Banky mají otevřeno od pondělí do pátku (9.00 - 14.00 hodin). V sobotu a v neděli je zavřeno.

Bezpečnost

Přestože je Španělsko nechvalně známé jako působiště zlodějů "kapsářů", na Menorce je údajně nejnižší kriminalita v celé zemi. Počet trestných činů za rok by se prý dal spočítat na prstech jedné ruky. Přesto však doporučujeme si v hotelu pronajmout bezpečnostní trezor a uložit tam valuty, šeky, letenky a cestovní doklady. Větší obnos peněz si vždy rozdělte a uschovejte na několika místech. Při ztrátě cestovního pasu je nutné sepsat protokol na místní policii, kde vám také vystaví provizorní cestovní doklad.

Cestovní doklady

Do Španělska lze vycestovat na základě průkazu totožnosti. Jako cestovní doklad je možné používat občanské průkazy typu identifikační karty (vydávané od července 2000) se strojově čitelnou zónou.

Čas

Ve Španělsku i na Baleárech platí středoevropský čas s letní a zimní variantou. Jižní národy však mají odlišné pojetí času než mají Středoevropané. Parné letní počasí určuje nejen čas oběda i večeře, ale i pracovní dobu domorodců a životní rytmus. Menorčané začínají pracovat kolem 9 či 10 hodiny ranní, posnídají obvykle až v práci okolo 11 hodiny. V poledne (14 - 16 hodin) Španělé důsledně dodržují polední klid neboli siestu, kdy odpočívají a společně poobědvají s rodinou či přáteli. V době poledního klidu je zavřená většina muzeí, obchodů a kanceláří, v hotelech a restauracích se siesta samozřejmě nedodržuje. Poté se vrátí do práce a pracují až do večera. Kolem 22 až 23 hodiny si vychutnají společně večeři a většinou zajdou ještě "na skleničku" nebo se baví v místních barech až do brzkých ranních hodin. Diskotéky a noční bary se začínají zaplňovat nejdříve v jednu hodinu. Menorčané vyrážejí za noční zábavou především v pátek a v sobotu.

Doprava

· autem

Menorská policie uznává český řidičský průkaz, datum vydání však musí být starší než 3 roky. Na Menorce neexistuje žádná dálnice, pouze hlavní silnice mezi Ciutadellou a Mahonem (C-721). Tato hlavní komunikace má celou řadu odboček na pobřeží a do okolních vesnic a letovisek. Severní částí ostrova prochází silnice, která spojuje přístav Fornells s hlavním městem Mahónem. Vedlejší silnice jsou poměrně úzké, mají spoustu zrádných zatáček a jsou obehnány kamennými zídkami, které ztěžují viditelnost. Proto doporučujeme jezdit velmi pomalu a před zatáčkou raději zatroubit. Půvabnou vedlejší silnicí je Camí d´en Cane, která vede z Mercadalu do Mahónu. Maximální povolená rychlost je 90 km/hod., v obci 50 km/hod. Povinností je používání bezpečnostních pásů. Pokuty jsou vysoké. Parkování ve městě je problematické, místa určená k parkování jsou na silnici označeny modrým pruhem. Parkujete-li v placené zóně, je nutné zaplatit u nejbližšího parkovacího automatu. Placená doba je 9.00 - 14.00 a 16.00 - 19.30, v sobotu odpoledne a neděli je parkovné v modré zóně zdarma. Policie na Menorce nedává tzv. "botičku", ale auto nechá rovnou odtáhnout. V takovém případě najdete místo svého vozu na zemi jen malý papírek s telefonním číslem, na které máte volat. Na nejbližší policii zaplatíte pokutu a poté se na vlastní náklady vypravíte pro své auto. Upozornění: nikdy nenechávejte v autě cenné věci a doklady.

· autobusem

Během letní sezóny existuje pravidelné autobusové spojení mezi Ciutadellou a hlavním městem Mahónem, dalšími městečky a pobřežními letovisky. Jízdní řád je vyvěšen na zastávkách, v recepcích hotelů a najdete ho i v denním tisku. Ve všední den jede autobus několikrát denně, o víkendu je provoz částečně omezen. Chcete-li jet autobusem na výlet, doporučujeme zakoupit výlet u některé z mnoha cestovních kanceláří. Jízdné se pohybuje podle vzdálenosti od 100 do 800 PTS. Platí se přímo u řidiče.

· taxíkem

Na letišti a ve větších obcích existují stanoviště taxíků. Na ostrově existuje také služba tzv. radio-taxi, která je v provozu 24 hodin. Taxíka vám samozřejmě zavolají i z kterékoli restaurace či hotelu. Taxikáři na Menorce nepoužívají taxametry, ale účtují podle přesně stanovených ceníků. Ceny mezi letovisky i městy jsou tedy přesně dány a taxíkář vám ceník na vyžádání předem ochotně ukáže. Menorští taxikáři se rozhodně nesnaží turisty oklamat, mají však minimální nástupní taxu.

· trajektem

V letní sezóně funguje pravidelná doprava mezi ostrovy Mallorca a Menorca. Trajekt společnosti "Iscomar" vyjíždí z přístavu ze Ciutadelly a končí v severovýchodním letovisku Alcúdia. Trajekty vyplouvají 2x denně, plavba potrvá 3,5 hodin (dle počasí).

Důležitá telefonní čísla:

Guardia Civil (dopravní policie - dopravní nehody mimo město): 0 62
Polícia Municipal (městská policie - dopravní nehody ve městě): 0 92
Polícia Nacional (národní policie - krádeže, přepadení, vyloupení, atd.): 0 91
Bomberos (požárníci) ve Ciutadelle: 38 07 87, v Mahónu: 36 39 61
Emergencias: (rychlá lékařská služba): 0 61

Elektrické napětí

Většina větších hotelů má elektrické zásuvky o napětí 220 V, výjimkou jsou pouze menší, starší hotýlky (125 V), kde je třeba zakoupit adaptér (adaptador), je k dostání v každém obchodě s elektrickými spotřebiči).

Informace pro turisty

Veškeré potřebné informace o nejdůležitějších památkách a zajímavých akcích získáte v turistických informačních kancelářích ve Ciutadelle a Mahónu. K dispozici jsou i plánky měst a cizojazyčné prospekty.
Oficina de Información Turística, Plaza catedral, Ciutadella
Oficina de Información Turística, Plaza Explanada 40, Mahón

Lékařská péče

Česká republika nemá se Španělskem dohodu o poskytování bezplatné zdravotní lékařské péče. Doporučujeme uzavřít před odjezdem pojištění léčebných výloh v zahraničí a úrazu u některé z českých nebo zahraničních pojišťoven. U lékaře zaplatíte ošetření nebo konzultaci v hotovosti a na základě pojistné smlouvy obdržíte částku od Vaší pojišťovny po návratu zpět. Předepsané léky pacient opět zaplatí a po návratu uplatňuje nárok na proplacení u příslušné pojišťovny. Vyžadujte vždy lékařskou zprávu a potvrzení o zaplacení, protože na základě těchto dokladů vám zaplacenou sumu po návratu domů uhradí vaše pojišťovna. Z každé recepce hotelu vám kdykoli ochotně zavolají lékaře.

Lékárny

Lékárny (farmacia) jsou označeny zeleno-bílým křížem a ve všední den jsou otevřeny od 9.00 - 13.30 a 16.30 - 20.00, v sobotu od 9.00 - 13.00 hodin. Ve Ciutadelle a Mahónu je vždy jedna lékárna otevřena po celých 24 hodin. I léky předepsané lékařem je třeba vždy zaplatit v hotovosti (požadujte potvrzení o zaplacení).

Měna a směna peněz

Ve Španělsku se platí Eurem (EUR). Směnárny (cambio) najdete v recepcích hotelů, cestovních kancelářích, často i v půjčovnách aut a malých kancelářích u pláží. Banky (bancos) jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9.00 do 14.00 hodin. Denní kurzy výměny valut najdete v každé bance, směnárně a hotelu. Banky si při výměně účtují tzv. manipulační poplatek (comisión), proto doporučujeme měnit peníze v četných směnárnách či cestovních kancelářích, které si obvykle poplatek neúčtují. Na panelu s vypsanými denními kurzy jednotlivých měn mají uvedeno sin comisión. Banky přijímají všechny obvyklé druhy cestovních šeků. U vchodu do banky je obvykle umístěn i bankomat (telebanco). Většina hotelů, restaurací, větších obchodů i půjčoven aut přijímá i platbu mezinárodní kreditní kartou.

Nákupy

Ve Ciutadelle, Mahónu i dalších městečkách najdete pěší zóny s množstvím obchodů s výrobky všeho druhu. Dlouhodobou tradici má na Menorce výroba kožených výrobků (kabelky, pásky, vesty, bundy). Obchody ve Ciutadelle nabízejí velmi originální, ručně dělané kožené výrobky, ze kterých si zcela určitě vyberete. Již více než 100 let se na ostrově vyrábí obuv. Nejznámější továrnu najdete ve Ferreries. Značka Jaime Mascaró se vyznačuje velmi nápaditými vzory a vynikající kvalitou, patří dokonce mezi nejprestižnější výrobce obuvi v celém Španělsku. V objektu továrny je prodejna, kde se dají boty pořídit mnohem levněji než v ostatních obchodech. Typickým menorským výrobkem jsou však tradiční kožené sandály (abarcas). Nejsou sice tak elegantní, ale je to nejpohodlnější letní obuv. Ve Ciutadelle ještě najdete malé dílničky, kde se rodina již po několik pokolení věnuje ruční výrobě sandálů. Šperkařské výrobky vás okouzlí svou jednoduchou a křehkou krásou. V květnu se na ostrově koná dokonce veletrh bižuterie. Ženy, které si potrpí na originální oblečení, jistě neodolají a zakoupí si některý z lehkých a vzdušných letních modelů, které nabízejí obchody ve starém městě ve Ciutadelle. Menorca je považována ve Španělsku za mekku módy, oděvy jsou přizpůsobené horkému letnímu počasí a jsou obohaceny o celou řadu rustikálních prvků. V poslední době lidé znovu objevují krásu místní keramiky, která vychází často z původních barev a tvarů. Pěknou hrnčířskou dílnu najdete ve vsi Sant Lluis na statku Binibeca Nou (Antonio Vico). Chcete-li si odvézt domů některou z kulinářských specialit, kupte si místní gin Xoriguer, menorský sýr nebo sladký koláč ve tvaru šneku (ensaimada).

Obchody

Otevírací doba obchodů je od 9,30 - 13.00 a od 17,00 - 20,00 hodin. V době od 13 do 17 hodin dodržují Španělé důsledně polední klid neboli "siestu". V sobotu odpoledne, v neděli a o svátcích jsou obchody ve vnitrozemí a ve městech většinou zavřeny, výjimkou jsou turistická střediska, kde si majitelé sami stanoví svou otevírací dobu.

Oblečení

V červenci a srpnu doporučujeme vzít s sebou lehké letní oblečení, i noci bývají velmi teplé. V květnu, červnu, září a říjnu je větší rozdíl mezi teplotou ve dne a v noci, proto přibalte do kufru i lehký svetr a dlouhé kalhoty. Dejte pozor i na pobyt v klimatizované místnosti, rozpálené tělo těžce snáší změnu teploty a brzy se může projevit bolest v krku. Samozřejmě nelze podceňovat ani vliv slunečního záření, klobouk a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem by měl být naprostou samozřejmostí. Protože je pobřeží na Menorce převážně skalnaté, určitě si s sebou přivezte i botičky do vody, které vás spolehlivě ochrání před šlápnutím na mořského ježka či škrábnutím o ostrý skalní útes.

Pitná voda

Voda (agua) z vodovodu je sice údajně zdravotně nezávadná, ale není vůbec chutná, často má dokonce slanou chuť. Vodu na vaření a pití doporučujeme zakoupit v supermarketu.

Politika

Od roku 1983 tvoří Baleárské ostrovy jednu ze 17 autonomních oblastí Španělska. Vláda Baleárského souostroví sídlí v Palma de Mallorca. Všechny Baleárské ostrovy mají ještě Ostrovní radu (Consell Insular), která se skládá ze zástupců vedoucích politických stran. Vedle Ostrovní rady rozhodují o komunálních záležitostech také obecní úřady a starostové všech osmi menorských krajů: Mahón, Ciutadella, Alaior, Ferreries, Sant Lluis, Es Mercadal a Es Migjorn Gran.

Pošty

Poštovní známky (sellos) zakoupíte na každé poště (correos), novinových stáncích (tabacalera či tabacos), popř. v hotelové recepci. Poštu najdete ve Ciutadelle i Mahónu.
Correos, Carrer Bon Aire 15, Mahón
Correos, Placa d´es Born 5, Ciutadella

Pronájem aut

Přírodní krásy a kulturní památky ostrova poznáte nejlépe, pokud si pronajmete automobil. Na Menorce existuje přes 60 půjčoven aut, přesto je však pronájem auta dražší než na Mallorce a Ibize. Známé značky jako Avis a Betacar bývají dražší, umožňují však vypůjčení aut již na letišti. Ve Ciutadelle, Mahónu a v turistických letoviscích však najdete spoustu menších půjčoven, kde se dá auto pronajmout levněji. Všeobecně však platí tato pravidla: minimální doba pronájmu je 24 hodin, cena zahrnuje půjčovné, základní havarijní pojištění, DPH a neomezený počet kilometrů. S vyšším počtem dnů pronájmu cena mírně klesá. Zvláštní služby - pronájem dětských sedaček, střešní zahrádka a benzín se připlácejí. Benzín si hradí každý zákazník sám, většina půjčoven vyžaduje vratnou zálohu. Auto vám v určenou hodinu přistaví k hotelu či apartmánům a pracovník půjčovny s vámi vyplní smlouvu o pronájmu. Potřebujete řidičský průkaz skupiny B a cestovní pas. Minimální věk řidiče je 21 let a řidičský průkaz musí vlastnit aspoň 3 roky. Za pronájem se samozřejmě platí předem, obvykle lze platit i kreditní kartou. Půjčit si auto se však na Menorce určitě vyplatí, protože vám umožní poznat zajímavá místa ostrova.

Restaurace

Na ostrově najdete celou řadu výborných restaurací. Zastáncem tradiční menorské kuchyně a původních receptů jsou hlavně stylové hospůdky na vesnicích. Za kulinářskou meku je považována půvabná vesnička ve vnitrozemí ostrova Es Mercadal. Místní hospůdky nabízejí ty nejtypičtější speciality ze zeleniny, ryb a mořských živočichů. Chcete-li ochutnat langustovou polévku, vydejte se do severního přístavu Fornells, tam jí prý umí připravit nejlépe. Velmi dobré restaurace najdete samozřejmě i ve Ciutadelle a Mahónu, ale mají většinou již komerční nádech a méně společného s tradiční kuchyní. Naše tipy pro gurmány:
Molí d´es Recó - (Mercadal) - stylová restaurace v budově větrného mlýnu přímo u hlavní silnice C-721, domácí kuchyně.
Ca n´Olga - (Mercadal) vynikající restaurace s tradiční kuchyní, kterou navštěvují hlavně domorodci a starousedlíci, pěkná venkovní zahrádka ve dvorku, ulice Pont de na Macarrana.
El Gallo - asi 1,5 km na silnici (Ferreries-Cala Galdana) - rustikální interiéry, vynikající menorské speciality a vyhlášený hovězí biftek.

Spropitné

V restauracích, hotelech či taxících se běžně nechává asi 5 - 10 % spropitného (propina). Při placení v restauraci vám přinesou na talířku účet, na který položíte příslušný obnos a číšník vám na něm přinese drobné zpět. Vy mu před ochodem můžete nechat na talířku dle vlastního uvážení a spokojenosti nějaké drobné.

Svátky a dny volna

1. ledna - Nový rok
2. ledna - Tři králové
17. ledna - menorský svátek - na počest znovudobytí ostrova křesťany v čele s Alfonsem III., konec maurské nadvlády (17. ledna 1287)
1. května - Svátek práce
25. července - Den sv. Jakuba - patrona Španělska
15. srpna - Nanebevzetí Panny Marie
12. října - výročí objevení Ameriky
1. listopadu - Den všech svatých
8. prosince - Den neposkvrněného početí Panny Marie
25. a 26. prosince - vánoční svátky
Pohyblivé svátky: velikonoční a svatodušní svátky
O svátcích má většina obchodů a kanceláří zavřeno, často mají lidé volno i ve všední den před a po svátku, tzv. puente.

Telefonování

Směrovací kód při volání do ciziny je 00, po signálu volte předvolbu do České republiky 420, následuje předčíslí města bez nuly a číslo volaného. Telefonovat lze z hotelového pokoje či recepce (nejdražší varianta), z telefonního úřadu (locutorio) nebo z telefonního automatu, které fungují na mince nebo na telefonní kartu (tarjeta telefónica).

Trhy

Městské trhy se konají každý den ( kromě neděle ) na různých místech na ostrově. Na trhu najdete čerstvé ovoce, zeleninu, oblečení, boty a potřeby pro domácnost. Trhy se konají vždy dopoledne, doporučujeme dávat pozor na peníze, fotoaparáty a doklady.
Mahón - úterý, sobota Ciutadella - pátek, sobota
Alaior - čtvrtek Ferrerries - úterý, pátek, sobota
Sant Lluís - pondělí a středa Es Castell - pondělí, středa